In Memoriam Esterházy János – A Szent Efrém Férfikar koncertje, 2024. október 6.
Az oldal tartalma
Műsor
- Faragó Béla – Cziglényi Boglárka: In Memoriam János Esterházy – miseoratórium, magyarországi bemutató
- Franz Biebl: Ave Maria
- Cherez pole (ukrán Mária-ének)
- Mamao chveno – grúz Miatyánk-parafrázis
- Faragó Béla – Kovács Kristóf: Pormacska-dalok és táncok (Este dal – Alkony – Jó’ccakát!)
Kezdés 19 órakor, a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc-plébániatemplomban. Az esemény ingyenes, adományaikat a templom és az orgona javára szívesen fogadjuk.
Előadók
- Szent Efrém Férfikar
- Breinich Beáta – szoprán
- Kántor Balázs – gordonka
- vezényel: Faragó Béla
A zeneszerző szavai
Igazi hazatérés az Esterházy-miseoratórium magyarországi bemutatója a Bakáts téri templomban. A varsói Keresztelő Szent János-székesegyház és az alsóbodoki (Szlovákia) Esterházy Zarándokközpont hangversenyei után a budapesti bemutatóval válik teljessé a „zenei áldozat”, tiszteletadásunk köre, hiszen Esterházy János élete és ma is sugárzó szellemi öröksége elsősorban ezekhez az országokhoz köthető. A felvidéki magyarságért és a népek békés együttéléséért elkötelezett politikus által képviselt humánus értékrend és a közös sors jóban-rosszban vállalása példamutató a 21. század Közép-Európája számára.
A Triptichon című Zsigmond Dezső – Csányi János jegyezte dokumentumfilm zenéjének komponálásakor kerültem közel Esterházy János élete és mártíromsága története mély összefüggéseinek megismeréséhez. A film zenei munkálatainak elkészülte után „okság nélküli cselekvésként” úgy éreztem, tovább kell írnom a zenét – így született meg két évvel ezelőtt az „In Memoriam Esterházy János” című miseoratórium. Az oratórium magyar nyelvű tételeinek megírásában Cziglényi Boglárka volt segítőm és alkotótársam, aki a katolikus szentmise latin nyelvű szövegpasszusai közé Esterházy János és testvére, Mária börtönleveleit, imáit, naplórészleteit beemelve, ezekből a töredékekből kiindulva önálló, dramatikus erejű librettószöveget hozott létre. Így az alkotás nemcsak a vértanúságnak, hanem az igaz testvéri szeretetnek is emléket állít.
A Kárpát-medencei és a környező népek liturgiáját anyanyelvi szinten ismerő Szent Efrém Férfikar előadásában elhangzó Mária-énekek és Miatyánk-parafrázis mellett – látszólag szokatlan műsortársítással – a műsorban elhangzik még a „Pormacska dalok és táncok” című kórusszvitből három tétel, amelyek „Az átváltozás” című operám kórusjelenetei számára íródtak. A Kovács Kristóf mélyen empatikus librettójára készült dalok nemcsak a főhős, Gregor Samsa vágyakozását fejezik ki egy elfogadó, szeretetteljesebb világ iránt, hanem – az emberi hangról és a zenéről vallott felfogásommal összhangban – a zene segítségével megnyugvást, vígasztalást hoznak számunkra, harmóniát és békét teremtve, sugározva.
A koncerten elhangzó műveim közös vonása még, hogy valamennyi a Szent Efrém Férfikar számára íródott, akiknek az immár több évtizedes inspiráló jelenléte nélkül ezek a művek nem születhettek volna meg.
Hálával tartozunk a hangverseny létrejöttében nyújtott segítségért a Bakáts téri Assisi Szent Ferenc-plébániatemplom közösségének, Molnár Imre történésznek, Esterházy János kutatójának, valamint az Esterházy szellemi örökségét ápoló Reconciliatio Egyesületnek. Szívből remélem, hogy a hangversennyel nemcsak a közép-európai népek sorsközösségének felismeréséhez járulhatunk hozzá, hanem Esterházy János boldoggá avatásának ügyét is szolgáljuk.
A Szent Efrém Férfikar
A budapesti StEFREM egy egyedi hangzásvilágú vokális együttes. A többszörösen díjnyertes formáció rendszeresen koncertezik Európa-szerte Londontól Bukarestig, de felléptek már Afrikában, Indiában és Dél-Amerikában is. Olyan neves előadókkal dolgoztak együtt, mint Abeer Nehme, Victor Solomon és a King’s Singers. 2002 óta 18 lemezük jelent meg. Gazdag és változatos repertoárjukban bizánci és klasszikus darabok, crossover átdolgozások és acapella pop dalok egyaránt megtalálhatók.
Magyarország legnépszerűbb vokális együttesét 2002-ben alapította a Liszt- és Érdemes Művész Díjas Bubnó Tamás. Névadójuk szír Szent Efrém (306-373), akit kortársai a „Szentlélek hárfájának” neveztek. A névválasztás tükrözi az az együttes korai repertoárját meghatározó bizánci zenei gyökereket.
Az első másfél évtizedben a StEFREM első sorban bizánci szakrális zenére, illetve a legnagyobb magyar zeneszerzők, így Liszt Ferenc, Bartók Béla és Kodály Zoltán műveire koncentrált. Gazdag és változatos hangzásuk számos kortárs zeneszerzőt inspirált, akik kifejezetten a számukra írtak műveket. A modern zene iránti vonzalom saját feldolgozások és darabok írására ösztönözte a kórus tagjait – ennek köszönhetően repertoárjuk túlnyomó része immár saját átiratokból és művekből áll.
Manapság a StEFREM stílusában crossover, klasszikus, pop és népzenei elemek ötvöződnek. Saját kompozícióik és átdolgozásaik képezik műsoruk gerincét. Folyamatosan kísérleteznek új és meglepő hangzásokkal, valamint az együttes tagjai által megszólaltatott hangszerek, mint például a trombita, a harmonika, a gitár, a különböző ütőhangszerek és elektronikus zenekeltő eszközök is megszólalnak a koncertjeiken.
A nyolctagú együttes eddig 18 lemezt adott ki és számos videoklipet készítettek. Erős jelenlétet tartanak fenn a közösségi médiában, ahol lelkes és elkötelezett követőtáborral rendelkeznek.
Mérföldkövek:
- 2002 – megalakul a StEFREM
- 2005 – megjelenik a Boksay-liturgia lemez, ami meghatározza az együttes elkövetkező 15 évét
- 2006-2010 – nemzetközi fesztiválfellépések és díjak (Szentpétervári Tavaszi Fesztivál, Moszkva, Hajnówka, Ravenna, Janacek May, Dvorák Fesztivál, Schleswig-Holstein Musik Festival, Donaufest-Ulm, MusikFestspiele Saar, Festival de Royaumont, Festival d’Auvers sur Oise, Aldeburgh Festival, Ketevan World Music Festival)
- 2011 – elindul az Orientale lumen sorozat
- 2012 – elindul a “Városok” sorozat a BMC-ben
- 2013 – Rachmaninov Éjszakai virrasztás – Budapesti Tavaszi Feszivál
- 2014 – Egytől Tizenkettőig – YBL sorozat
- 2015 – Bartók&Folk lemez
- 2016 – koncert a King’s Singersszel
- 2017 – Aldeburgh Festival, Artrium Kortárszenei Seregszemle
- 2018 – Liszt Mozaikok, Elmúlt időkből táncjáték
- 2019 – Wings lemez megjelenés, teltházas bemutató a Zeneakadémián
- 2020 – vírusvideók: Pandémia, A török
Díjak, elismerések:
- Magyar Örökség díj (2014)
- Budapest Márka díj (2014)
- Supersonic-díj – Byzantine mosaics (2010)
- Pro Cultura Minoritatum Hungariae (2012)
- Gramofon-díj jelölés – Benedicamus Domino (2019)
- Nemzetiségekért-díj – ruszin nemzetiség (2018)
Az esemény támogatói
Az esemény a Magyar Művészeti Akadémia és a Reconciliatio Esterházy János Egyesület támogatásával jön létre.